درباره انتخابات الکترونیک

Myken

Myken اولین سامانه ی برگزاری انتخابات الکترونیک در ایران است که در ابتدا تنها برای انتخابات شورای دانش آموزی مدارس استفاده می شد. اولین نسخه ی این سامانه در سال 1394 ساخته شد و تنها در زادگاه خود (شهرستان کاشمر-خراسان رضوی) مورد استفاده و تست قرار گرفت و مفتخریم که اعلام کنیم که هم اکنون بسیاری از مدارس سراسر کشور از مشتریان ما هستند.

هزینه ای ندارد؟!

شما نیز می توانید انتخابات خود را بصورت آنلاین و الکترونیکی برگزار کنید بدون این که لزومی به پرداخت هزینه ای باشد.

کاربر پسند

این سامانه بصورت کاملا کاربر پسند (user-friendly) و راحت طراحی شده است، بصورتی که نیاز به آموزش خاصی برای استفاده از آن نیست.

هوشمند

رای گیری کنید، بلافاصله نتایج رای گیری را مشاهده کنید، گزارش بگیرید و...

یادتان می آید؟

شاید شما هم آن زمانی را به خاطر بیاورید که برگزاری انتخابات هزینه بر، سخت و زمان بر بود. باید همه مردمی که می خواستند رای بدهند را در یک مکان جمع کنید، از هویت آنها از طریق شناسنامه و کارت شناسایی و اثر انگشت! مطمئن شوید. و هنوز تازه اول کار بود، مردم روی کاغذ هر چه میخواستند می نوشتند، و حریم خصوصی هم در این مکان شلوغ معنی نداشت.
سپس رای را در صندوقی می انداختند، شخصی باید بررسی می کرد که هر شخص فقط یک بار رای بدهد و یک برگه در صندوق بیاندازد. رای ها شمرده می شد، که خود ساعت ها طول می کشید، حتی برخی اوقات چندین بار شمرده می شد، در آخر هم تقلب یا اشتباهات زیادی پیش می آمد.
اما این روش انتخابات دیگر منقرض شده است!!

داستان مایکن

سامانه انتخابات الکترونیک مایکن در ابتدا یک ایده دانش آموزی بود که در سال 1394 توسط گروهی از دانش آموزان شهرستان کاشمر به نام "گروه نرم افزاری آچار" ساخته شد و در مدرسه خودشان و یک مدرسه دیگر در همان شهرستان به اجرا در آمد.

یکی از اعضای این گروه در مورد شروع انتخابات الکترونیک اینگونه میگوید: "یادم می آید، دانش آموز بودم و در کلاس ریاضی بودیم که معاون مدرسه به داخل کلاس آمد و از شروع انتخابات شورای دانش آموزی خبر داد، و من هم با خودم گفتم، یادم باشد من هم بروم و برای مراقب ها و شمارندگان رای صندوق های رای ثبت نام کنم و از امتحان آن روز نجات پیدا کنم... و در همین لحظه فکری به ذهنم رسید که چرا باید اصلا دانش آموزان این کار را بکنند، وقتی ممکن است تقلب شود و کلی از وقت دانش آموزان و کلاس ها گرفته شود وقتی کامپیوتر ها میتوانند رای ها را برای ما بشمارند، و این گونه بود که بر خلاف خواسته ام ( این که وقت کلاس گرفته شود و امتحان ندهم ) از همان روز شروع به کشیدن نقشه ها و نوشتن مایکن کردیم."

راحتی کار، امکانات گوناگون و سرعت سامانه، پشتوانه ای شد برای نسخه های جدید این سامانه، بطوری که گروه نرم افزاری آچار در 1395 نسخه جدید این سامانه را منتشر کرد و این بار با استقبال بیشتری از بسیاری از مدارس استان خراسان روبرو شد. این استقبال موجب دلگرمی آن گروه شد و جرقه ی نسخه جدید مایکن در ذهن نوابغ این گروه زده شد و توانستند با استفاده از روش ها و برخی اصول روانشناسی نسخه جامع تری از این سامانه را در سال 1397 منتشر کنند که از تقریبا از تمامی استان های کشور و بسیاری از مدارس مورد استفاده قرار گرفت و بدون هیچ گونه مشکلی توانست جوابگوی تمامی درخواست های مدارس و دانش آموزان باشد.

و در نهایت این گروه دو نفره تبدیل به یک شرکت استارتاپ به نام فناوری کارایی تکارا شد که فعالیت رسمی خود را از سال 1398 شروع کرد و تاکنون موفق شده ایم گستره گوناگونی از اپلیکیشن ها، وبسایت ها، و سامانه های هوشمند به وجود بیاوریم و کشور عزیزمان ایران را یک قدم به دنیای تکنولوژی و استارتاپی نزدیک تر کنیم.

نسخه کنونی سامانه: 4.3